Синхрофазотрон

24 Тра

Фото з інтернету

Синхрофазотрон – слово, яке часто вживають, але чи всі знають, що саме воно означає? Цей термін походить від грецьких Synchronos і Fazotronт (протонний синхророн) і означає «прискорювач протонів» з орбітою постійного радіуса, зростаючим у часі магнітним полем, який визначає цей радіус, і змінною частотою прискорюючого електричного поля. Складно, правда? Якщо простіше, то це просто дослідницький та вимірювальний прилад, за допомогою якого досліджують елементарні частинки. Щоб дослідити властивості таких частинок, потрібно їх розганяти до надвисокої швидкості задля надання великої кінетичної енергії. А потім ця енергія використовується для розщеплення інших частинок. В основі дії цього приладу лежить властивість електричного і магнітного поля діяти на заряджену частинку з певною силою, яка і розганяє її  до великої швидкості, призводячи до виділення  енергії. Це дає можливість досліджувати будову і властивість елементарних частинок, з яких складається будь-яке тіло або речовина.

Вперше синхрофазотрон було запущено в Радянському Союзі у 1957 році. Ось який тоді він мав вигляд.

Цікаво, що цей прилад створювали аж 8 років: почали у 1949-му році, а закінчили у 1957-му. Перший синхрофазотрон було створено на 10 мільярдів електрон-вольт. Головним його створювачем був Володимир Йосипович Векслер (1907-1966).

Володимир Йосипович Векслер (1907-1966).

До речі, академік Володимир Йосипович Векслер – майже наш з вами земляк, адже народився у 1907 році у Житомирі. У 14-річному віці він стає безхатьком і потрапляє у дім-комуну (щось на зразок сучасних інтернатів). По закінченні 9-ти класів Володимир Векслер деякий час працює на заводі простим електриком, а в 1931 році він екстерном (!) закінчує Московський енергетичний інститут і працює вже не де-небудь, а в лабораторії рентгеноструктурного аналізу  Всесоюзного електротехнічного інституту! Саме там він і почав займатися дослідженням потоків заряджених частинок. Заради своїх дослідів він навіть підіймався на Ельбрус та гори Паміру, адже тільки там вчені могли відловити потоки заряджених частинок високої енергії, які неможливо відтворити в лабораторних умовах. Винахід саме цієї людини допомагає сучасній науці!

Текст: Катерина Ткаченко

Прокоментуй

Газета для ініціативних,
веселих і вдумливих
Газета для тих,
кому є, що розповісти
Газета для тих,
хто шукає друзів і цікаві справи
Газета для тих,
хто працює з молоддю
Газета для тебе